ملاحظات پس از درمان
ترمیمی و زیبایی
بلیچینگ(سفید کردن دندان)
پروتز ثابت(روکش های تمام سرامیکی)
دندانپزشکی اطفال
درمان ریشه تخصصی
ارتودنسی ثابت و متحرک
جراحی لثه و دندان عقل
ایمپلنت
لمینیت ،کامپوزیت ونیر، طراحی لبخند
بلیچینگ(سفید کردن دندان)
بلیچینگ دندان چیست؟
سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند .
ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود . دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلبچینگ وجود دارد .
سفيد كردن دندان در مطب Office bleaching و سفيد كردن خانگي دندان Home bleaching.
. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):
در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود .
سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود و بعضی با نور كه فرق چنداني ندارد .
روش بلیچینگ خانگی، یکی از روش‌های سفید کردن دندان‌هاست. در این روش دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند تا برای شما وسیله‌اي ساخته شود به‌نام «تری بلیچینگ». این وسیله به شکل دندان‌ها و شفاف است. باید ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندان‌ها گذاشت .

چند نکته در مورد سفید کردن دندانها به روش خانگی :
فرایند سفیدشدن دندان‌ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد . ممکن است در چندروز اول ، سفیدی دندان‌ها چندان محسوس نباشد ، نا‌امید نشوید و ادامه بدهید . در چند روز آینده نتیجه آن را خواهید دید .
- به طور معمول و در بیشتر افراد، زمان لازم جهت سفید شدن دندان‌ها دو هفته است . هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان ، این مدت زمان بیشتر یا کمتر باشد.
- ماده بلیچینگ به صورت سرنگ‌های قابل تزریق است . بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند وبه هدر نرود .
- ماده بلیچینگ را در خارجی‌ترین قسمت تری در حفرات مربوط به دندان‌ها قرار دهید. این قسمت از تری نواحی قابل رویت دندان‌ها را پوشش می‌دهد .
- بعد از قرار دادن تری در دهان، دندان‌ها را کمی فشار دهید تا ماده بهتر روی سطح پخش شود. اضافات پس زده ماده را هم به کمک دستمال پاک کنید تا طعم آن باعث ناراحتی شما نشود .
- بعد از استفاده، تری را زیر آب سرد بشویید و در ظرف مخصوص نگهداری بگذارید . تری باید در جای خشک و خنک نگهداری شود . گرما باعث تغییرشکل آن می‌شود .
بهترین زمان انجام بلیچینگ ، شب هنگام و در ساعات خواب است . بعد از زدن مسواک و کشیدن نخ دندان ، تری را آماده و استفاده کنید .
- اگر استفاده شبانه از تری بلیچینگ برای شما آزار دهنده است ، با مشورت دندان‌پزشک خود می‌توانید در طی روز از آن استفاده کنید .
- از هر سه نفر ، دو نفر در طی بلیچینگ دچار حساسیت دندانی می‌شوند . یعنی تماس دندان‌ها با هوای محیط و آب سرد و گرم باعث ناراحتی می‌شود . ممکن است خوردن غذا (بخصوص صبحانه) برای شما دشوار شود . باید توجه داشته باشید که این حساسیت یک حالت گذرا وناپایدار است وجای نگرانی ندارد .
- در صورت بروز حساسیت، به عنوان اولین اقدام باید استفاده ازتری بلیچینگ را کاهش دهید ؛ یعنی به جای استفاده هرشب ، آن را به صورت یک شب در میان به کار ببرید . همچنین می‌توان خمیردندان را درون تری و برای چند دقیقه بر روی دندان‌ها قرار دهید . این کار باعث تسکین حساسیت می‌شود. اگر حساسیت برطرف نشد به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید .
- استفاده از سیگار و مواد رنگی خوراکی مثل چای و قهوه را در طی بلیچینگ به حداقل ممکن برسانید و در صورت استفاده بلافاصله دهانتان را بشویید .
- پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع بلیچینگ از دندا‌‌‌نهایتان یک عکس باکیفیت بگیرید و آن را با عکس بعد از بلیچینگ مقایسه کنید . همچنین برای اطمینان بیشتر می‌توان بلیچینگ را با یک فک شروع کرد و از فک مقابل به عنوان شاخصی برای بررسی میزان تغییر رنگ استفاده کرد .